Odpůrci správy Šumavy protestovali, aby dostala ocenění

22.07.2010

Odpůrci správy Šumavy protestovali, aby dostala ocenění

vloženo: 22. 7. 2010 12:48, autor: ČT24 aktualizováno: 22. 7. 2010 18:35

Národní park Šumava

České Budějovice - Ve Vimperku dnes demonstrovali odpůrci usychání Šumavy. Protest zorganizovali přesně v okamžiku, kdy do oblasti přijeli experti na životní prostředí z Rady Evropy, aby rozhodli o udělení diplomu pro toto chráněné území. Evropský diplom pro chráněná území Rady Evropy mají dosud jen tři místa v Česku. Zda se k nim Šumava přidá, rozhodnou experti po půlročním zkoumání. Konečný verdikt vydá Rada Evropy až v dubnu příštího roku.

Video: Reportáž Aleše Hazuky

0

Související

    1. 2010

Kůrovec číhá na příznivější počasí

Asi 50členná skupinka demonstrantů protestovala přímo pod okny správy parku, kde jednotlivci pronášeli projevy. V nich nesouhlasili s udělením diplomu správě, a to kvůli kůrovcové kalamitě, které správa parku dostatečně nezabránila a prý ji ani adekvátně neřešila. "Požadujeme odvolání ředitele šumavského národního parku Františka Krejčího," řekl jeden z organizátorů demonstrace Petr Martan. Vedení parku podle něj špatnou péčí způsobuje usychání a likvidaci Šumavy.

Také podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly park diplom za vzornou péči dostat nemůže: "Ten, kdo Šumavu navštíví, může zdárně pochybovat o tom, zda toto je opravdu vzorná péče."

Kůrovec na Šumavě   

Vedení parku v čele s ředitelem Františkem Krejčím považuje happening za zbytečný nátlak. Na Šumavě lesníci vytěžili oproti loňskému roku dvojnásobek kůrovcem napadených stromů a zpracovali tak 93 tisíc napadených stromů. Množství vytěženého dřeva tak bude letos rekordní, a proto prý není na místě hovořit o liknavém přístupu. Proti kůrovci se na Šumavě zasahuje na 70 procentech rozlohy parku.

Evropský diplom pro chráněná území Rada Evropy uděluje významným oblastem, které vykazují vysokou kvalitu přírody. V České republice v minulosti obdržely Evropský diplom Národní park Podyjí a oblasti Karpaty a Karlštejn. Pokud šumavský národní park splní všechny potřebné podmínky, měl by certifikát obdržet na jaře příštího roku.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering