Česko o Rakousko se dohodly na ochraně proti kůrovci

13.10.2009

Název zdroje: Eurofotbal.cz - specialista na evropský fotbal Datum vydání: 13.10.2009 Nadpis: Česko o Rakousko se dohodly na ochraně proti kůrovci Oblast: WWW - Ekonomické zprávy Odkaz na plný text článku: http://www.euro.cz/detail.jsp?id=18597

Český ministr životního prostředí Ladislav Miko a jeho rakouský kolega Nikolaus Berlakovich v úterý ve Vídni podle vyjádření českého ministerstva podepsali společnou dohodu o ochraně lesů na společné hranici v Národním parku Šumava.

?Dohoda vychází z diferencovaného managementu lesních ekosystémů na obou stranách hranice. Jejím cílem je maximálně omezit riziko šíření kůrovce a zároveň zajistit účinnou ochranu přirozených procesů v lesích národního parku," vysvětlil ministr životního prostředí Ladislav Miko.

?Klíčové je, že jsme se dohodli na pravidelném společném česko-rakouském monitoringu stavu lesa, jeho přirozené obnovy i vývoje populací lýkožrouta," vysvětlil náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

?Rakouská strana se v dohodě zavázala, že v částech hospodářských lesů, přiléhajících k nejcennějších zónám národního parku, vyhlásí do 1. května 2010 zvláštní režim, který zajistí, že zásahy proti kůrovci nepovedou k holinám, které by otevřely šumavské lesy síle větru. Takový režim už Rakušané vyhlásili v oblasti Trojmezné, do 1. května by měli obdobný režim vyhlásit i v oblasti Smrčiny," dodal náměstek Pelc.

Na české straně budou podle ministerstva zásahy diferencované s ohledem na fakt, že tu nejde o lesy hospodářské, ale o lesy národního parku, jejichž cílem není produkce dřeva, ale ochrana přírodních procesů a lesního ekosystému jako celku.

?Ve vymezených oblastech podél hranice byl stanoven ochranný pás, široký 200 metrů, kde se bude proti kůrovci efektivně a účinně zasahovat různými způsoby, odstupňovanými s ohledem na ochranu ekosystémů," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

?Půjde vždy o nedestruktivní metody. V pásu bude aplikován postřik přirozeným nepřítelem kůrovce, houbou Beauvaria bassiana, napadené stromy budou případně asanovány loupáním nastojato, v případě polomů a vývratů budou padlé stromy rovněž oloupány. V oblasti horských smrčin v nejvyšších partiích hraničního hřbetu Trojmezné, která patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším územím národního parku, zůstává.režim plně bezzásahový," dodal Kašpar.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering