Politikaření kolem kůrovce na Šumavě

26.08.2009

Název zdroje: Haló noviny

Datum vydání: 26.08.2009

Nadpis: Politikaření kolem kůrovce na Šumavě

Strana: 3

Rubrika: Z domova

Autor: zku

Ročník: 19

Číslo: 199

Odkaz: http://www.halonoviny.cz/

Oblast: Celostátní deníky

PRAHA - Ministerstvo životního prostředí chce veřejnost za každou cenu přesvědčit, že kůrovec na Šumavě je plně pod kontrolou. Uspořádalo proto včera tiskovou konferenci, na které byly předneseny odborné i politické důkazy. Tiskovku vyprovokovaly úvahy Dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechány ČSSD) o vyhlášení stavu nebezpečí v oblasti. přírody jejímu přirozenému - jihočeského hejtmana Jiřího Zimo vývoji, podle něj již způsobil kůrovcovou pandemii.

Odborné důkazy o opaku přednesli ředitel správy Národního parku Šumava František Krejčí a ředitel Národního parku Bavorský les Karl Sinner. Podle Krejčího se mladé stromky na Šumavě ujímají. ?Nikde není problém s tím, že by se porost přirozeně neomlazoval. Nová generace smrkového lesa na Šumavě prospívá. Plocha kůrovcových souší v bezzásahových pásmech je kolem dvou procent,? uvedl Krejčí. ?Bavorský les se díky bezzásahovému režimu stal symbolem divočiny, což turisté oceňují. Dokonce požadují její umělé udržování,? pravil Sinner. Nový les vyrůstá v Trojmezenském pralese v Národním parku Šumava poté, kdy staré uschlé stromy padly a poskytly mladým světlo. Správci parku chtějí les v nejcennějších lokalitách žít bez zásahu člověka. Ministr životního prostředí Ladislav Miko na včerejší tiskové konferenci v Praze ?Turisté mají také rádi zříceniny, zbouráme si proto Pražský hrad?? reagoval na jeho slova pro Haló noviny poslanec a jihočeský zastupitel Petr Braný (KSČM) a dodal: ?Šumavské lesy jsou jasným příkladem, že rčení 'Čas všechno ukáže' není všelék. Obnova lesů trvá stovky let a nelze proto dělat závěry po 10, 15 létech. Uvádějí se příklady, jak si les pomohl sám, ale Les u pramenů Vltavy, kde správci Národního parku Šumava nechávají uschlé stromy napadené kůrovcem ležet, aby mohly vyživovat nově se rodící přirozený les zároveň se dohledávají výsledky, kde si opravdu pomohl sám a kde pomohl člověk. Je třeba konat a provést razantní zásah, potom se teprve dohadovat o dalším postupu. Lépe je začínat se zeleným, i třeba špatně poskládaným lesem, než na holině.?

Kdo politikaří?

Podle ministra životního prostředí Ladislava Mika by prý vyhlášení stavu nebezpečí bylo nesmyslné. Vyjádření hejtmana vnímá jako předvolební rétoriku, která má nejprve vyděsit voliče a následně je nalákat na iluzi rychlého řešení. ?Loni apokalypsa, letos pandemie, uvidíme, co uslyšíme za rok. Kalamity jsou i dalších regionech. Kůrovec je všude, všude ve střední Evropě. Jsem připraven věcně o problému diskutovat,? komentoval Miko Zimolovy výroky. Bezzásahový režim v nejvzácnějších partiích Šumavy hájili na tiskové konferenci i bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík (SZ), Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a Bedřich Moldan (ODS). Všichni mluvili o shodě a dlouhodobé koncepci. Petr Kužvart (ČSSD) však nebyl zřejmě pozván. Miko to vysvětlil jeho známým odlišným názorem a tím, že by stejně nic nového neřekl... Podle Bursíka nejde o kůrovce, ale o to, aby správa byla oslabena, aby neměla autoritu. Druhým aspektem je prý hlad po dříví. ?O dřevo nejde, vždyť jeho cena prudce klesá,? nesouhlasí Braný. Podle Ambrozka spor o Šumavu odvádí pozornost od kůrovcové kalamity na dalším území státu a Šumava si politický boj nezaslouží. Moldan označil politikaření okolo Šumavy za zbytečné vyhrocení, které nepomůže nikomu a ničemu. ?Jediný, kdo celou věc politizuje, je Strana zelených, vedle hrozby jádrem je to jejich jediný program. Není to ani předvolební rétorika, ale dlouhodobý nesouhlas s činností na Šumavě,? uzavřel Braný.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering