Hejtmani hrozí kvůli kůrovci na Šumavě stavem nebezpečí

26.08.2009

Název zdroje: Týdeník Klatovska

Datum vydání: 26.08.2009

Nadpis: Hejtmani hrozí kvůli kůrovci na Šumavě stavem nebezpečí

Podtitulek: Emmerová i Zimola označili stav na Šumavě za pandemii kůrovce, ministerstvo ale tvrdí, že brouk je pod kontrolou a že jde o politiku

Strana: 1

Rubrika: Titulní strana

Autor: MILAN KILIÁN

Ročník: 19

Číslo: 34

Odkaz: http://www.vlp.cz/cz/vydavane-tituly/regionalni-deniky/denik-zapadni-cechy.html

Oblast: Regionální časopisy - Plzeňský a Karlovarský kraj

Šumava/ V "kůrovcové válce", která hoří na Šumavě, přituhuje. Vojenskou terminologií řečeno přešly obě strany z ručních zbraní na zbraně hromadného ničení. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová (oba ČSSD) nazvali situaci "pandemií kůrovce" a pohrozili vyhlášením stavu nebezpečí, který by umožnil radikální zásah. Ministerstvo životního prostředí však tvrdí, že kůrovec je pod kontrolou. Jde podle něj jen o politikaření a strašení lidí.

Experti: Devastace

Hejtmani se rozhodli bít na poplach poté, co dostali do rukou závěry skupiny expertů, která v červenci posuzovala vybrané zóny v Národním parku Šumava. Dvanáctičlenná nezávislá expertní skupina byla složena z představitelů výzkumu, správy a majitelů lesů, odborníků z Jihočeského i Plzeňského kraje a pracovala za účasti pracovníků Správy NP Šumava. Skupina provedla v červenci 2009 několikadenní terénní šetření zejména v bezzásahových a navazujících územích II. zón. "Opatření, která se připouštějí v bezzásahových částech parku, jsou nedostatečná a neúčinná. Uplatňují se tam metody, které mají výzkumný charakter. Žádali jsme o praktické výsledky, ale v současné době nejsou k dispozici. Řada opatření má často propagační charakter. Stávající systém péče prosazovaný vedením Národního parku Šumava a podporovaný ministerstvem životního prostředí a ekologickými hnutími vede k fatální devastaci Šumavy s nedozírnými následky," uvedl člen expertní skupiny Josef Vovesný. Podle expertů je dynamika nárůstu napadení kůrovcem obrovská a aktuální stav nelze charakterizovat jinak než jako kůrovcovou pandemii.

Lesy jsou rukojmí

Představitelé Jihočeského a Plzeňského kraje i odborníci proto žádají okamžité ustavení krizové pracovní komise, sestavené ze zástupců Národního parku Šumava, odborných expertů delegovaných oběma kraji a zástupců obcí na území Národního parku Šumava. Komise by měla vypracovat závazný krizový plán péče v Národním parku Šumava. "V případě, že ve velmi krátkém časovém úseku nedojde k ustavené této krizové pracovní komise, že ministerstvo životního prostředí neprojeví vůli s námi jednat a opravdu kritickou situaci řešit, jsem připraven podle krizového zákona vyhlásit na území Šumavy stav nebezpečí. Mám připraveno rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí a záleží nyní na ministerstvu a správě parku, zda budu nucen použít okamžitá opatření a tuto situaci tak řešit velmi radikálně," uvedl na mimořádné tiskové konferenci hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. "S úmysly pana hejtmana Zimoly souhlasím, protože šumavské lesy se staly jakýmsi rukojmím ve sporech vedení Národního parku Šumava, respektive ministerstva životního prostředí a zkušených odborníků v oboru lesnictví. Bylo by smutné, kdybychom nečinně přihlíželi sporům a přitom zkáza šumavských lesů postupovala.Názor odborníků v pravém slova smyslu je pro mne rozhodujícím kritériem," doplnila hejtmanka Emmerová.

Ministerstvo: Brouk je pod kontrolou

Ministerstvo životního prostředí ale se závěry nesouhlasí. "Vyjádření považujeme za spíše předvolební aktivitu hejtmanů. Nikdo nezastírá, že na Šumavě je kůrovec, ale je pod kontrolou. Nezasahuje se pouze v bezzásahových oblastech, všude jinde se normálně zasahuje. Situace se vyvíjí tak, jak se předpokládalo a jak Správa NP Šumava informuje. Nevidíme žádný důvod k tomu, aby se svolávaly krizové štáby a děsili obyvatelé," prohlásil v pondělím mluvčí ministra Ladislava Mika (nezávislý, zakladatel Strany zelených na Slovensku) Jakub Kašpar a dodal, že ministr se nyní se zprávou seznamuje a ke stavu na Šumavě se měl podrobně vyjádřit v úterý (tedy po uzávěrce Týdeníku). S vyjádřením Kašpara ale nesouhlasí nový šéf Svazu obcí Národního parku Šumava Jiří Hůlka (nezávislý). "Jediný, kdo situaci politizuje, je ministerstvo, všichni ostatní hovoří o stavu lesa. Kůrovec v žádném případě není pod kontrolou a jde o přírodní tragédii. Je potřeba okamžitě něco dělat," řekl Deníku Hůlka.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering