Lesy ČR: Kůrovec ze Šumavy ohrožuje sousední státní lesy

25.08.2009

Název zdroje: Životní prostředí a zemědělství - iHNed.cz

Datum vydání: 25.08.2009

Nadpis: Lesy ČR: Kůrovec ze Šumavy ohrožuje sousední státní lesy

Oblast: WWW - Domácí zprávy

Odkaz na plný text článku: http://Domaci.iHNed.cz/c1-38143870-lesy-cr-kurovec-ze-sumavy-ohrozuje-sousedni-statni-lesy

Kalamitní rozšíření nebezpečného škůdce kůrovce v lesích šumavského národního parku ohrožuje sousední lesy státního podniku Lesy ČR (LČR). Firmě, které patří polovina lesů v zemi, se zatím daří invazi kůrovce z národního parku odrazit, informoval v úterý ČTK mluvčí LČR Michal Kačena. Jihočeský kraj podle nedělního prohlášení hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) zvažuje, že na Šumavě vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí. Podle ministra životního prostředí Ladislava Mika by vyhlášení stavu nebezpečí bylo nesmyslné.

"Odchyty tisíců kůrovců v jednotlivých lapačích, které zaměstnanci LČR umístili blízko hranice s národním parkem, potvrzují, že riziko rozšíření kalamity na další území je značné," uvedl Kačena. Opatření pro boj s kůrovcem LČR dělají zejména na Lesní správě Železná Ruda a Lesním závodě Boubín, které přímo sousedí s národním parkem.

Například Lesní správa Železná Ruda letos výrazně zvýšila počty lapáků, tedy stromů poražených pro odchyt kůrovce. Zatímco loni položila 3900 lapáků, letos do konce července jich položila přes 20.000. Lesníci zvýšili i počet feromonových lapačů kůrovce.

Opatření byla zatím podle Kačeny úspěšná. "V červenci bylo na správě Železná Ruda zjištěno a zpracováno téměř o třetinu méně kůrovcem nastojato napadené dřevní hmoty. Podobně úspěšně bojuje s kůrovcem i Lesní závod Boubín," uvedl. Dodal, že předpokládaná těžba kůrovcového dřeva v oblasti Boubína i Železné Rudy dosáhne nanejvýš poloviny celkové roční těžby povolené zákonem.

Rychlé řešení - předvolební hra?

Hejtman Zimola tvrdí, že dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody svému přirozenému vývoji, již způsobil kůrovcovou pandemii. Z monitoringu lesů na Šumavě však podle ministra Mika vyplývá, že kůrovec je plně pod kontrolou a žádné nebezpečí nehrozí. Stav nebezpečí by podle hejtmana znamenal, že bych mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů.

Miko vyjádření hejtmana vnímá jako předvolební rétoriku, která má nejprve vyděsit voliče a následně je nalákat na iluzi rychlého řešení. Pokud by došlo na Zimolova slova, do nejvyšších partií Šumavy by vjela těžká těžařská technika, což by ohrozilo tamní ekosystémy a samotnou existenci národního parku, soudí ministr. "Loni apokalypsa, letos pandemie, uvidíme, co uslyšíme za rok. Kůrovec je všude, všude ve střední Evropě," komentoval Miko Zimolovy výroky. Kalamity jsou i v dalších regionech, zdůraznil. Je prý připraven věcně o problému diskutovat.

"Kraji ani obcím v Národním parku Šumava nejde o to, aby do nejcennějších partií vjela těžká technika. Nám jde o to, aby se účinně začalo zasahovat proti kůrovci tam, kde to lze a kde ho lze tlumit. Tam, kde už je mrtvý les, kde podle ministerstva jsou ty nejcennější zóny, se nic zachránit nedá, tam je prostě konec. Chceme zachránit les živý," reagoval v úterý na slova ministra hejtman Zimola

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering