Chtějí plán války s kůrovcem

25.08.2009

Název zdroje: MFDnes - Plzeňský kraj

Datum vydání: 25.08.2009

Nadpis: Chtějí plán války s kůrovcem

Oblast: WWW - Domácí zprávy

Odkaz na plný text článku: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=198&r=mfzapadcech&c=1246506

Jihočeský hejtman uvedl, že na Šumavě vypukla pandemie. Ministr jeho slova považuje za politické tvrzení

Šumava - Na Šumavě vypukla kůrovcová pandemie a situace vyžaduje krizový plán. Takový scénář o víkendu předložil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola na mimořádné tiskové konferenci.

?Na Šumavě je za pět minut dvanáct. Vedení národního parku má však zřejmě stále zimní čas. Zvažuji, že kvůli kůrovci vyhlásím stav nebezpečí. To by znamenalo, že bych mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů," řekl Zimola. Vycházel z výsledků dvanáctičlenné skupiny expertů ze správy a majitelů lesů a odborníků z Plzeňského kraje a Jihočeského kraje. Ta v červenci několik dnů zkoumala území národního parku. Ve zprávě mimo jiné uvedla, že stávající bezzásahový systém péče prosazovaný vedením parku a podporovaný ministerstvem životního prostředí vede k fatální devastaci Šumavy. Její následky jsou prý nedozírné.

Podle slov ředitele Národního parku Šumava Františka Krejčího je situace zbytečně vyhrocená. ?Většina bodů, které skupina ve zprávě vyžaduje, se už v praxi plní. Krizový plán jsme navíc připravili hned po orkánu Kyrill v roce 2007. Musím se teď domluvit s ministrem životního prostředí a svými nadřízenými, jak zareagujeme," sdělil František Krejčí.

Ředitel parku nicméně dodal, že s některými názory ve studii souhlasí. Jihočeský kraj chce nyní přimět ministerstvo životního prostředí, aby co nejdříve odsouhlasilo ustavení expertní skupiny. Ta by měla vypracovat krizový plán péče v parku.

?Pokud bude ministerstvo odmítat snahy o komunikaci, vyhlásím stav nebezpečí," uvedl Zimola.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko však označil Zimolův záměr za politické tvrzení, které ho má přitlačit k vstřícnému kroku ohledně ustavení krizové skupiny.

?Neslyšel jsem na tiskové konferenci nic, kvůli čemu bych začal uvažovat o mimořádné situaci. Kůrovcová kalamita se na Šumavě rozvíjí podle očekávání. Park proti kůrovci tam, kde zasahovat má, intenzivně zasahuje," řekl Miko. Ten spolu s Krejčím navíc míní, že použití slova pandemie je nešťastné. ?Pandemie přece znamená rozšíření onemocnění po celém světě," říkají shodně.

Expertní posouzení vybraných prostor ve druhých zónách parku zadala v červnu hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Podle expertů je šíření kůrovce způsobeno nejen důsledkem větrného polomu Kyrill z ledna 2007, ale zejména masivním rozšiřováním bezzásahového území od roku 2006.

?Opatření proti kůrovci, povolená a prováděná v bezzásahových územích, jsou neúčinná," uvedl Josef Vovesný, člen dvanáctičlenné komise a poradce Sdružení vlastníků lesů. Podle Vovesného se řada opatření proti kůrovci v parku dělá podél cest, tudíž má často propagační charakter. Expertiza také tvrdí, že rozsah postižení je již takový, že na mnoha místech nelze tento proces aktuálně zastavit, ale jen za cenu rozsáhlých holin tlumit.

?Informace podávané veřejnosti vedením Národního parku Šumava nevystihují již dlouhou dobu skutečnou situaci, nebo jsou dokonce s ní v zásadním rozporu," dodal Vovesný.

Vedení parku již několik let tvrdí, že uschlý les je zdrojem nového života a v nejcennějších partiích není potřeba napadené stromy kácet. Většina politiků tvrdí pravý opak.


?Na Šumavě je za pět minut dvanáct. Vedení národního parku má však zřejmě stále zimní čas." Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

?Neslyšel jsem na konferenci nic, kvůli čemu bych začal uvažovat o nějaké mimořádné situaci." Ladislav Miko, ministr životního prostředí

 

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering