Českokrumlovský deník: Zuzana Kyselová - Stifterův obelisk čeká v létě velká sláva

01.02.2017

Českokrumlovsko – Oblíbený cíl turistů v létě čeká velká událost. U příležitosti významného výročí se tam uskuteční rekonstrukce odhalení pomníku. Koordinace akce se ujal Jiří Mánek z Turistického spolku Lipensko a své úsilí s ním spojily čtyři obce – Horní Planá, Frymburk, Benešov nad Černou a Nová Pec. Ve všech těchto místech totiž připomínají osobnost Adalberta Stiftera rozmanité pomníky. "O výročí obelisku nad Plešným jezerem jsem věděl, ale před nedávnem jsem s úžasem zjistil, že má Adalbert Stifter pomník i v Benešově nad Černou," líčil autor nápadu, docent Petr Petr z krajské nemocnice. "Hned se mi v hlavě spojila místa s dalšími pomníky."

Letos se tedy budou konat akce připomínající tuto událost. Starostové jmenovaných obcí se již sešli, vytvořili cosi jako aktiv, pracovní skupinu, která bude projekt a související akce společně připravovat. "Zatím je vše na úplném začátku," konstatoval včera starosta Horní Plané Jiří Hůlka. "Scénář se teprve chystá." V Horní Plané se mohou návštěvníci procházet parkem Adalberta Stiftera, v němž nechybí spisovatelova socha, mohou navštívit památník v podobě rodného domu Adalberta Stiftera a vydat se na Stifterovu naučnou stezku. Naučná stezka zavede také návštěvníky Benešova nad Černou ke kamennému pomníčku Adalberta Stiftera. "Adalbert Stifter patří i k naší obci, neboť sem jezdil ke svému strýci a tetě," říká starostka Benešova nad Černou Veronika ZemanováKorchová. Adalbert Stifter tam trávil prázdniny u strýce ve mlýně. Na místě, kde mlýn stával, se dnes rozkládá čistírna odpadních vod. Obyvatelé Benešova pak postavili v roce 1936 v údolí, kde A. Stifter rád sedával, pomníček s jeho portrétem a kamennými lavičkami. Místo se stalo vyhledávaným odpočinkovým koutem. "Nyní dohledáváme další historické informace," sdělila Veronika ZemanováKorchová. "A to především s pomocí bývalých německých rodáků v Rakousku, neboť se moc záznamů nedochovalo. Navštívili jsme kvůli tomu například i muzeum ve Vídni. Jsme zvědavi, co se nám podaří zjistit." Na tamním hřbitově se nachází hrobka rodiny Stifterovy, zatím se ale neví, jestli má souvislost se známým Adalbertem Stifterem. Ve Frymburku připomíná v parku na náměstí památku Adalberta Stiftera pomník v podobě bronzové plakety umístěné na kamenném podstavci. Z Frymburku pocházela jeho první láska Fanni Greipová. A pod Novou Pec náleží samotný Stifterův obelisk nad Plešným jezerem ve výšce 1311 metrů nad mořem. Je složen z kvádrů pleknštenjské žuly do výšky 14,5 metru.

Stavba obelisku

Tři dny nosili dělníci na místo stavby potřebné náčiní a poté se věnovali vyhledávání vhodných stavebních kamenů v okolí. Základní kámen pomníku, kterým je 14,5 metru vysoký obelisk, vyrůstá ze žulového masivu a dělníci jej opracovali na místě. Druhý největší kámen však nalezli až na hranici revírů Jelení a Nové Údolí a odtud jej dopravovali šestnáct dní po dřevěných podkladech na místo stavby. Ostatní kameny byly již menší a pocházejí z blízkého okolí pomníku. Jednotlivé kameny přitesávali podle vlastnoručně zhotovených dřevěných šablon. Pracovali vždy celý týden až do soboty, kdy scházeli příkrou stezkou v hustém lese do Jelení. Zde si opatřovali nové zásoby na další týden, nechávali ostřit nástroje a podobně. Slavnostní odhalení pomníku se konalo 26. srpna 1877.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering