Lýkožrouta mají zničit ovce či žížaly

16.09.2011

Blesk

hra

Boj proti kůrovci zmobilizoval amatérské vynálezce - Bláznivé návrhy

VIMPERK (hra) - Boj proti kůrovci nadzvedl amatérské vědce, vynálezce a kutily z celé republiky. Zavalili vedení národního parku nápady, jak na Šumavě zatočit s lýkožroutem smrkovým. Nad kuriózními a i bláznivými myšlenkami zůstával odborníkům rozum stát, tak se rozhodli jeden z nápadů vyzkoušet. Václav Svoboda z Prahy přišel s tím, že pomocí diagnostické metody zjistí, zda je strom napadený kůrovcem a v jaké míře. Stačí k tomu jen snímač ve tvaru hřebíku, který se přiloží pod kůru stromu a on rezonuje. " Přístroj používá naše firma na diagnostiku trhlin u potrubí," řekl Svoboda. Výsledky jeho měření ale nebyly jednoznačné. " Je to nová metoda, kterou budeme dál zkoumat. Zatím ale není jasné, zda bude úspěšná," řekl mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek s tím, že rozšíření kůrovce na Šumavě je natolik závažné, že park prověřuje všechny podněty, i když je jejich úspěšnost vysoce nepravděpodobná.

Nejkurióznější nápady

  • Chovatel vedení parku nabízel, ať na Šumavu vezme jeho speciální druh ovcí, které na lýkožrouta platí.

  • Objevil se i muž s hnojivem z rozemletých žížal, které prý podporuje růst stromů. Biopreparát se roznese do lesů, které jsou pak mnohem silnější a s broukem si poradí. Nebo jej také vyžene zápach, který se z toho bude linout.

  • Kutil nabízel preparát na bázi organických kyselin, který se rozstříká po parku a pomůže stromům produkovat více smoly. Kůrovec zahyne, protože strom ho smolou sám zalije.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering