Bursík a Jacques jsou zpět. Ale zatím ne jako politici

06.09.2011

Hospodářské noviny

Luboš Kreč, lubos.krec@economia

Ekologie Přes léto se exposlankyně starala o nemocného Martina Bursíka, teď se vrhla do debaty o parku.

Ve středu ráno se na šumavské Kvildě sejde pestrá výletnická sestava - poslanci bavorského parlamentu, náměstek ředitele národního parku, šéf jihočeského krajského úřadu, předáci aktivistů, vědci, současní i bývalí politici. Všichni v pohorkách, s batohy a svačinami. Autobus je odveze k hraničnímu přechodu Bučina, kde společně vyrazí na česko-německou túru. Organizátorkou debatní expedice je Kateřina Jacques. Bývalá poslankyně za Stranu zelených prý však nebude mít hlavní slovo: "Odborníci budou v terénu diskutovat a vysvětlovat. My laici jim budeme jen klást dotazy." Průvodcovské role se zhostí Zdeňka Křenová, pedagožka z Jihočeské univerzity a bývalá šéfka sekce výzkumu Národního parku Šumava. V případě Jacques, donedávna jedné z nejvýraznějších tuzemských političek, jde však o první zápis do veřejného dění po několika měsících. A nebude u něj chybět ani její partner, exministr životního prostředí Martin Bursík.

Z hor za stoly

Původně měla akce proběhnout v červnu, plány však zhatila Bursíkova nemoc - de facto na celé léto jej k lůžku upoutala mozková encefalitida. "Musela jsem se o něj starat, a proto se výprava na Šumavu posunula. Paradoxně teď je to téma ještě aktuálnější," říká čerstvá čtyřicátnice s odkazem na letní tahanice kolem kácení stromů. Horská výprava bude ve čtvrtek pokračovat "po kancelářsku" - panelové diskuse o Šumavě se v pražském Domě OSN zúčastní ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), jeho úřednický předchůdce Ladislav Miko, šéf parku Jan Stráský, Jaromír Bláha z Hnutí Duha, profesor ekologie Josef Fanta či místopředseda Senátu Petr Pithart. "Celé to dělám bez nároku na honorář, nic za to nechci. To minimum nákladů, které budou, zaplatí Nadace Heinricha Bölla," vysvětluje Kateřina Jacques. Do redakcí ale přišla pozvánka z e-mailu Martina Bursíka. "On mi jen pomáhal rozeslat to médiím. A zúčastní se jak panelu, tak expedice," popisuje exposlankyně roli svého nastávajícího.

Lobby proti vládě

Také o Bursíkovi začíná být poté, co se vyléčil z dlouhé nemoci, v posledních dnech více a více slyšet. Začalo to v polovině srpna, kdy se s Jacques ukázali na pražském průvodu homosexuálů Prague Pride. Předminulý týden pak exministr odstartoval kampaň asociací obnovitelných zdrojů, které si jej najaly jako konzultanta a lobbistu. Pomáhá jim přesvědčit poslance, že vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie je třeba změnit tak, aby byl vstřícnější k výrobě energie z větru, vody či biomasy. Minulý týden s ním pak vyšel velký rozhovor v magazínu MF Dnes. A Bursík, který je od svého odchodu z čela zelených v létě 2009 jen řadovým členem partaje v Praze 1, v něm naznačil, že jej politické ambice zdaleka neopustily: "Sleduju vývoj ve straně. Povedou-li stranu lidé, kteří budou stát o mé politické zkušenosti a odborné znalosti z oblasti ochrany životního prostředí, nebudu se spolupráci bránit." Jeho vztahy s nynějším předsedou zelených Ondřejem Liškou jsou však zatím hodně studené, totéž platí o Kateřině Jacques.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering