Nesmiřitelnost obou táborů potvrzena

31.03.2011

Název: Nesmiřitelnost obou táborů potvrzena Zdroj: Haló noviny Datum: 31.03.2011 Autor: (ma) Odkaz: http://www.halonoviny.cz/

MODRAVA ­ Hluboký názorový příkop mezi oběma hlavními stranami sporu o Národní park Šumava (NPŠ) potvrdila i včerejší podvečerní beseda na Radiožurnálu, která byla vysílána z obce Modrava.

Přestože jak nový ředitel Správy NPŠ Jan Stráský, tak jeho názorový oponent Jan Bláha z ekologického hnutí Duha deklarovali ochotu ke kompromisům, z průběhu besedy vyzněl spíše opak. Stráský považuje za nutné zasahovat proti kůrovci i v prvních zónách i proto, že se z nich šířící kůrovec způsobuje značné škody nejen v okolních hospodářských lesích, ale i v sousedních zemích. Poměrně velká část šumavského parku totiž hraničí s čistě hospodářskými lesy zejména na rakouské straně Šumavy. Představou Stráského je nyní využít pro eliminování kůrovcové kalamity spíše lesnický přístup. Po ústupu kůrovce by se v NPŠ měl zase více prosazovat dosavadní ochranářský způsob. Naopak Bláha s názory ředitele ostře nesouhlasil. Argumentoval například tím, že při orkánu Kyrill byly nejvíce poškozeny ty lesy, v nichž se před tím proti kůrovci aktivně zasahovalo. Zatímco starosta Modravy Antonín Schubert (nestr.) si posteskl, že jeho generace je tou poslední, která si pamatuje jeho obec obklopenou hustými lesy, Jan Zrzavý z Jihočeské univerzity oponoval tím, že v této krajině žádné hluboké lesy být nemusejí. Pokud tady necháme přírodě volnou ruku, vzniknou tu ekosystémy odpovídající místním podmínkám. To, jak má les vypadat, je jen problém našich estetických předsudků, řekl Zrzavý. Spor byl i o to, jak velký vliv mají mít obyvatelé obcí ležících na území NPŠ na fungování parku a na to, jak přísný ochranářský režim bude v jednotlivých lokalitách platit. Zástupce občanského sdružení Otevřená Šumava upozornil na problém, kdy řada významných lokalit se sice objevuje na prospektech NPŠ, turisté je však kvůli ochraně přírody navštívit nesmějí. Zatímco ekologové argumentovali tím, že v některých zemích je takto přísná ochrana přírody v národních parcích běžná, nový ředitel parku nepřímo naznačil možnost přehodnocení či zrušení některých zákazů. Stráský také odmítl podezření ekologů z toho, že zruší systém tzv. minitendrů na lesnické práce v oblasti NPŠ. Ředitel parku přiznal, že tento systém dává práci především místním lidem, a proto jej zcela určitě rušit nebude. Zároveň odmítl tvrzení jednoho z diskutujících, že již podepsal z jednou lesnickou firmou z Hluboké nad Vltavou smlouvu na lesnické práce v oblasti NPŠ.

(ma)

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering