Krejčí skončil jako šéf parku. Aktivisté: naštval velké těžaře

02.11.2010

Název: Krejčí skončil jako šéf parku. Aktivisté: naštval velké těžaře Zdroj: Mladá fronta Dnes Datum: 02.11.2010 Mutace-Příloha: Kraj Plzeňský Autor: Václav Janouš Odkaz: http://zpravy.idnes.cz/ mfdnes.asp Krejčí skončil jako šéf parku. Aktivisté: naštval velké těžaře

ŠUMAVA Ředitel šumavského parku František Krejčí odstoupil z postu podle svých slov proto, aby jeho jméno nebránilo dalšímu jednání o nové koncepci parku. Ministr životního prostředí Pavel Drobil jeho rezignaci přijal a navrhl, že své zkušenosti by mohl využít pro jinou práci na ministerstvu. Ekologičtí aktivisté tvrdí, že se roztáčí obří hra o cenné šumavské dřevo. Práci šumavského rodáka Františka Krejčího kritizovali hejtmani obou krajů, starostové obcí i lesníci, kterým vadilo, že se proti kůrovci nezasahuje razantně. S příchodem nového ministra Drobila se pod Krejčím začala židle povážlivě houpat. Při své návštěvě v polovině září seDrobil jednoznačně přiklonil na stranu obcí a vzkázal Krejčímu, že musí získat ztracenou důvěru v regionu. Od té doby ještě Krejčí vypracoval návrh na maximálně deset nových velkých prvních zón, kde by se měla příroda ponechat svému osudu, jak jej zaúkoloval Drobil. Včera však se vším definitivně praštil a ministerstvu vzkázal: Pečujte si o šumavské lesy podle svého. "Jednak jsem nechtěl být překážkou při prosazování nové koncepce při jednání mezi ministerstvem, kraji, obcemi i nevládními organizacemi a jednak jsem necítil plnou podporu ministra. A bez toho se tato práce dělat nedá," vysvětlil včera odpoledne Krejčí.

Krejčí zatím neví, co bude dělat

Ministr jeho rezignaci okamžitě přijal. "Věřím, že v budoucnu bude možné využít vaše odborné znalosti a zkušenosti při práci i v rámci resortu životního prostředí," řekl Drobil na rozloučenou. Co dál bude Krejčí dělat, zatím neví. "Ještě jsem o tom nepřemýšlel," pokrčil rameny. Dříve pracoval na Státním fondu životního prostředí. Ekologičtí aktivisté vidí za rezignací ředitele lobby velkých těžařských firem. "Je evidentní, že jej k rezignaci dotlačil svými kroky ministr Drobil. Tady vůbec nejde o to, zda kácet zbytky šumavských pralesů. Krejčí naštval velké těžařské společnosti zavedením takzvaných minitendrů na práce v parku," prohlásil Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. Podle něj naopak minitendry mají smysl - podmínky jsou stejné pro všechny a stát ušetřil za kácení i výsadbu nových stromků zhruba třetinu nákladů. "Dodavatelé, kteří dělali chyby, dostali pokuty či výpověď. A to právě vlivným firmám vadí. Na šumavské dřevo si teď brousí pily nejen kmotrovská lesní akciovka zHluboké," dodal Bláha. V posledních měsících dostaly desítky firem pokuty za téměř milion korun za špatně odvedenou práci a s 36 firmami se park zcela rozloučil. "Těžařské firmy proti parku poslaly 70 stížnosti na antimonopolní úřad, ale ani v jednom případě neuspěly," podotkl Bláha, který pochválil Krejčího za to, že se v posledních letech zvedla návštěvnost parku, zlepšilo renomé a 30 procent parku bylo ponecháno divoké přírodě. Hejtman Jiří Zimola ministerstvu vzkázal, aby vybralo takového ředitele, který bude více komunikovat s obcemi a kraji. Ministerstvo životního prostředí pověřilo vedením ekonomickou náměstkyni Zdeňku Šartnerovou. Nový ředitel nastoupí nejpozději v lednu.

VIZITKA František Krejčí Narodil se před 47 lety v Rejštejně na Šumavě, kde dodnes střídavě bydlí, má také byt v Plzni. Ředitelem šumavského parku se stal v březnu 2007, kdy jej jmenoval tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Ve funkci nahradil Aloise Pavlíčka.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering