Šumavě klinká umíráček

02.11.2009

Název zdroje: Euro Datum vydání: 02.11.2009 Nadpis: Šumavě klinká umíráček Podtitulek: ČESKÉ LESY V bezzásahových zónách se množí kůrovec, příští rok možná opět padne rekord v těžbě Strana: 80 Rubrika: hyde park Autor: TOMÁŠ JIRSA Číslo: 44 Náklad: 22900 Odkaz: http://www.euro.cz Oblast: Časopisy - ekonomika a politika

V článku Smrku klinká umíráček (EURO 41/2009) se Čestmír Klos dopustil několika nepřesností, pokud jde o současnou situaci na Šumavě. Hlavní problém se skrývá v jeho větě: "Správa národního parku svůj koncept úspěšně brání. Má oporu v ministrovi, náměstkovi a řediteli odboru národních parků. Co se bude dít, až ministr Miko složí úřad a vrátí se do bruselské exekutivy, dnes nepředpoví nikdo."

MNOHO ODPŮRCŮ

Exministr životního prostředí Martin Bursík, jeho bývalý náměstek Ladislav Miko a jejich spolupracovníci zahájili na Šumavě experiment, v jehož rámci ponechali rozsáhlé smrkové monokultury napospas kůrovci. Nezískali však pro něj předem společenský konsenzus. Proti konceptu "bezzásahovosti" ("divočiny") protestují šumavské obce, které na Bursíka podaly správní žalobu, bývalí hejtmani plzeňského a jihočeského kraje (za ODS) i ti současní (za ČSSD), několik expředsedů vlád (Petr Pithart, Jan Stráský, Miloš Zeman), mnoho poslanců a senátorů a v neposlední řadě prezident Václav Klaus. V Parlamentu leží petice s více než deseti tisíci podpisy požadující zastavení devastace šumavských lesů. Odpůrců šumavského experimentu je mnoho a na ministerstvu životního prostředí (MŽP) se oprávněně obávají, co bude po volbách.

ŠKODY

Za nepochopení problému považuji Klosovo konstatování: "Cestu k názorovému sblížení lesníků a přírodovědců však v létě velice zkomplikovalo ustavení tendenční expertní skupiny, kterou bez jakéhokoli předem dojednaného statutu vyslal do národního parku jihočeský hejtman Jiří Zimola. Byla složena na základě jednotného uniformního pohledu pouze z lesníků se zkušenostmi z hospodářských lesů." Klos správně popisuje, že 21 plus devět procent plochy národního parku (NP) je bezzásahových či v přechodném stavu, na zbývajících 70 procentech se však standardně lesnicky zasahuje. Hejtmani Zimola a Milada Emmerová dostávali z těchto oblastí rozporuplné zprávy. Správa NP tvrdila, že má kůrovce pod kontrolou, místní lesníci a starostové však informovali oba kraje o opaku. Aby hejtmani zjistili skutečný stav, sestavili komisi lesnických odborníků. A tu poslali do lokalit, v nichž by se mělo proti kůrovci lesnicky zasahovat. Zpráva je k dispozici na internetových stránkách jihočeského kraje a konstatuje, že v zásahových zónách je kůrovcová kalamita, kterou lze nazvat pandemií. Tvrdí- li ředitel odboru národních parků Vladimír Dolejský, že "nikde nemají na jednotku plochy tolik opatření proti kůrovci jako na Šumavě", neříká nic o tom, zda jsou účinná. Říká to expertní hejtmanská zpráva - nejsou. "Přátelé Miloše Zemana přiměli penzionovaného prognostika, aby spočítal ztráty utržené na ztrouchnivělém dřevě. Namáhal se zbytečně," píše Klos. Zeman však používal čísla ze znaleckých posudků, které mají k dispozici Policie ČR a státní zastupitelství v souvislosti s trestními oznámeními. Soudní znalci nepočítali "škody na ztrouchnivělém dřevě", ale na životním prostředí, tedy na mimoprodukčních funkcích lesa. Dokonce použili metodiku doporučenou MŽP. Čísla, která z otevřených zdrojů použil Zeman, vykazují škodu na životním prostředí ve výši šestnácti až třiceti miliard korun.

SOUČASNÁ SITUACE

Letošní těžby na územích NP s lesnickým zasahováním předčily veškeré prognózy MŽP. Ještě nedávno jeho mluvčí napsal, že letošní těžba kůrovce bude něco málo přes 130 tisíc metrů kubických. Hluboce se mýlil. Dnes je zřejmé, že se vytěží 300 tisíc metrů kubických, což bude rekord v historii NP. Tato těžba s sebou přinese i nežádoucí holiny o rozloze zhruba 800 hektarů. K tomu je třeba přičíst plochy mrtvého lesa, na nichž se nezasahuje - za letošní rok přibude také zhruba 800 hektarů. Celkem tedy letos ubude zhruba 1600 hektarů lesa. Dle všech odhadů vznikají v NP největší plochy holin a úbytek lesa v Evropě. Správa NP je však nepoučitelná. V bezzásahových zónách si stále kůrovce množí, aby k jeho potlačení o kilometr dál masivně kácela a vytvářela holiny. Pokud se nic nezmění, překoná NP příští rok opět všechny rekordy v odumírání stromů i v jejich těžbě. Chceme takovou Šumavu?

Letošní těžby na území Národního parku Šumava s lesnickým zasahováním předčily prognózy ministerstva životního prostředí

REAKCE

Diskusi o Národním parku Šumava se týdeník EURO věnoval už v minulosti (EURO 49/2007, 1/2008, 7/2008, 10/2008, 13/2008). Dnes na článek Čestmíra Klose Smrku klinká umíráček (EURO 41/2009) zareagoval senátor Tomáš Jirsa (ODS).

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering