Sobotka vymyslel další komisi

15.10.2009

Název zdroje: Mladá fronta Dnes Datum vydání: 15.10.2009 Nadpis: Sobotka vymyslel další komisi Strana: 3 Pořadí: 1 Mutace: Jižní Čechy Rubrika: Jižní Čechy Autor: VÁCLAV JANOUŠ Ročník: 20 Číslo: 241 Náklad: 256941 Odkaz: http://www.idnes.cz/ Oblast: Celostátní deníky

KŮROVEC NA ŠUMAVĚ Předseda Senátu Přemysl Sobotka včera navštívil šumavský národní park a dohodl se s předsedou Spolkové rady Rakouska Erwinem Preinerem, jak postupovat proti kůrovci. Ekologickým aktivistům se však včerejší návštěva politiků nelíbila.

Šumava - Problémem kůrovce na Šumavě se bude zabývat meziparlamentní česko-rakouská komise. Chce ji zřídit předseda Senátu Přemysl Sobotka, který se při své včerejší návštěvě šumavského národního parku na jejím vzniku dohodl s předsedou Spolkové rady Rakouska Erwinem Preinerem. "Pro Rakušany je kůrovec silné téma, protože jim způsobuje v jejich hospodářských lesích velké škody. Proto jsem navrhl zřídit mezi českým a rakouským parlamentem komisi na téma Šumava," řekl v Lipně nad Vltavou předseda Senátu Přemysl Sobotka. Jeho rakouského protějška Preinera nabídka na zřízení komise potěšila. Podobná už v minulosti fungovala i k problému bezpečnosti Temelína. "Společně můžeme tento problém zvládnout," věří Preiner i přesto, že například v otázce Temelína energetici námitky politiků příliš nebrali v potaz a řídili se především doporučeními příslušných úřadů.

Dvě cesty se mají spojit Ředitel šumavského parku František Krejčí, který včera Sobotkovi a Preinerovi ukázal, jaká je situace v lesích, kde se nezasahuje proti kůrovci a stromy se ponechávají svému osudu, věří, že nová komise bude pro park přínosem. "Už nyní existuje užší pracovní skupina odborníků, v níž jsou i rakouští zástupci. Spousta věcí, které řešíme, je nadregionálních a my se snažíme být evropští, což bez podobných komisí nepůjde. Jde přece i o peníze na regionální rozvoj území," míní ředitel parku František Krejčí. Politici chtějí vznikem komise docílit, aby obě země o způsobu boje proti lýkožroutu smrkovému rozhodovaly společně. Nyní si totiž každý stát řeší situaci po svém: Rakušané mají u hranic hospodářské lesy, ze kterých těží a prodávají dřevo a napadené stromy kácí, kdežto na české straně je prales, který se snaží ochranáři zachovat a ponechávají jej přírodě napospas. Proto také český a rakouský ministr životního prostředí podepsali tento týden dohodu, jak společně postupovat proti kůrovci u hranic obou států. V pruhu širokém 200 metrů budou například lesníci stříkat na stromy mikroskopickou houbu, která lýkožrouta zabíjí, nebo loupat kůru napadených stromů nastojato. Rakušané zase zastaví masivní kácení stromů u Trojmezenského pralesa, kde vznikly několik hektarů velké holiny umožňující větru při vichřicích lámat i zdravé stromy jako sirky.

Ekologové se bojí politiků Sobotkovi na stůl nyní také dorazila petice s deseti tisíci podpisy žádající okamžité řešení kůrovcové kalamity a zastavení další šíření brouka z prvních, tedy nejcennějších zón parku do okolí. "Kromě ochrany pralesa musejí mít lidé v parku také podmínky na život. Nemám pocit hysterie okolo kůrovce, ale byl jsem překvapen tím, co jsem v lesích viděl," řekl předseda Senátu. Jenže podle ekologických aktivistů Sobotka včera ze Šumavy neviděl takřka nic. "Pokud by si chtěli politici udělat opravdový obrázek o tom, jak to v šumavských lesích vypadá, pak je třeba si vzít pohorky a jít se do lesů skutečně podívat. Nelze si udělat názor za dvě či tři hodiny z cesty. V saku a polobotkách nemohl pan Sobotka ani opustit silnici a nahlédnout do pralesa, kde pod suchými stromy roste nový les. Prales viděl ze vzdálenosti stovek metrů," řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA. Ekologičtí aktivisté také kritizují snahy politiků rozhodovat o budoucnosti unikátních šumavských lesů. Tvrdí, že otázky budoucnosti pralesů na Šumavě by měli nechat odborníkům a vědcům. "Představa, že rozhodovat o budoucnosti Šumavy budou politické komise, mě děsí, to se vracíme do období totality," doplnil Bláha.

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering