Experti: Šumavu ničí kůrovcová pandemie

24.08.2009

Název zdroje: Mladá fronta Dnes Datum vydání: 24.08.2009 Nadpis: Experti: Šumavu ničí kůrovcová pandemie Strana: 5 Pořadí: 2 Mutace: Celostátní Rubrika: Z domova Autor: (pk) Ročník: 20 Číslo: 197 Náklad: 256941

Plzeň - Na Šumavě je kůrovcová pandemie a péče úřadů o národní park vede k jeho "devastaci". Silná slova obsahuje nezávislá analýza expertů, kterou si objednali hejtmani Plzeňského a Jihočeského kraje. Kraje by podle ní měly kvůli záchraně Šumavy přijmout zvláštní krizové plány. "Stávající péče prosazovaná vedením národního parku a podporovaná ministerstvem životního prostředí vede k fatální devastaci Šumavy," řekl Josef Vovesný, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů České republiky.

Hejtman chce stav nebezpečí Podle zprávy odborníků se kůrovec šíří kvůli tomu, že úřady masivně rozšiřují území, která se nechávají bez větších zásahů člověka. Dále za to podle nich mohou i nedostatečná opatření po loňském orkánu Kyrill, který situaci zhoršil. Některé lesy by proto bylo lepší úplně vykácet. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola chce sestavit záchrannou komisi ze zástupců národního parku, odborníků a obcí. "Pokud se tak nestane, jsem připraven vyhlásit na Šumavě stav nebezpečí," řekl včera. Ředitel národního parku František Krejčí i ministr Ladislav Miko kritiku odmítají. "Myslím, že silná slova jako stav nebezpečí jsou jen politickým tvrzením, které má přitlačit ministra k tomu, aby byl vstřícný k návrhu vytvoření krizové skupiny. Neslyšel jsem nic, co by mi zavdávalo uvažovat o nějaké mimořádné situaci," řekl Miko. Vedení parku je už několik let toho názoru, že uschlý les je zdrojem nového života a v nejcennějších částech není potřeba napadené stromy kácet. Řada odborníků však tvrdí opak.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering