Šumava marně usiluje o přechody

13.09.2008

Mladá fronta Dnes Datum vydání: 13.09.2008 Nadpis: Šumava marně usiluje o přechody Mutace: Jihovýchodní Morava Autor: JITKA ŠRÁMKOVÁ

Ačkoliv parkem povede patnáct přeshraničních přechodů, žádný z nich není v západočeské části Plzeňský kraj

Šumava - Na území Národního parku Šumava nebyl zatím vyznačen ani jeden ze šesti hraničních přechodů, o jejichž otevření usilují už od loňského listopadu obce ze západočeské části rezervace. Jedná se například o Modrý sloup nebo stezku přes Roklan. Starostové šumavských obcí tvrdí, že nikdy nebyly vztahy s vedením národního parku tak napjaté jako nyní. Nejvíce je rozladilo vyjádření představitele Hnutí Duha Jaromíra Bláhy. Ten řekl, že ministr Martin Bursík umí s obcemi vyjednávat, situaci v národním parku uklidnit a postupně se bod po bodu dohodnout. "S obcemi se pan Bursík ještě nikdy nesešel, nic s nimi ještě neprojednával, ani jeho náměstci, tak ať Duha neříká, že spolu dobře vycházejí. Navíc Duha se zatím nezapojila do jednání obcí a parku o přechodech, tak ať najednou nepoučuje, že spolu vycházíme bezvadně," prohlásil Jan Stráský, předseda rady Národního parku Šumava, která s parkem o přechodech dlouhé měsíce jedná. Obce mají v radě své zástupce. "V dohodě o hraničních přechodech pokrok nastal, obce totiž navrhly pětadvacet přechodů, ministerstvo dosud schválilo patnáct bez problémů," uvedl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha, jež se snaží dostat do pozice arbitra mezi obcemi a parkem. "Těmi patnácti přechody jsme vyřešili polovinu Šumavy - tedy jižní Čechy, ale v západočeské části nebylo dohodnuto vůbec nic. My tam chceme šest přechodů, byli bychom se ochotni smířit i se třemi, ale nemůžeme se dohodnout ani na jednom z nich," dodal Stráský. Rada je pouze poradním orgánem parku, takže obce se obávají, že dohodu o přechodech ministerstvo životního prostředí nastolí direktivně a přes Modrý sloup ani přes Roklan se do Německa neprojde.

Nykles: Jednání pouze budila dojem dialogu "Po patnácti letech nezájmu o problematiku šumavského regionu vloni nový ředitel parku vyhlásil heslo: Konečně společně koncepčně. Nejenom starostové, ale i veřejnost předpokládali, že by mohlo ve vzájemných vztazích obcí a správy dojít ke zlepšení," líčí František Nykles, šéf Sdružení obcí NP Šumava. "Žádný zlom však nenastal, protože následující řada vzájemných jednání měla pouze vzbudit dojem, že dochází k dialogu. Pokud vůbec docházelo k závěrům, byly následně měněny nebo rušeny," líčí Nykles. Spokojený s dosavadním jednáním není ani Plzeňský kraj, který se snažil situaci zvrátit návrhem zákona o Národním parku Šumava. Cílem je snížit vliv ministerstva na dění v národním parku a zvýšit vliv kraje, který nemá - co se týče parku - žádné kompetence. "Kraj se může akorát zastávat občanů, to jest obcí, což také činí," uvedl Stráský. Ředitel národního parku František Krejčí tvrdí, že situace je dobrá. "Jednání s obcemi běží dobře. Dokonce se pracuje na nových projektech," konstatoval Krejčí.

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering