Název zdroje: Mladá fronta Dnes Datum vydání: 05.09.2009 Nadpis: Vědci varují: Těžit kvůli kůrovci je chyba Strana: 2 Pořadí: 3 Mutace: Jižní Čechy Rubrika: Jižní Čechy Autor: (ČTK) Ročník: 20 Číslo: 208 Náklad: 256941 Odkaz: http://www.idnes.cz/ Oblast: Celostátní deníky
Šumava - Vědci sestavili otevřený dopis premiéru Janu Fischerovi, v němž upozornili, že zastavovat na Šumavě kůrovcovou kalamitu těžbou v horských smrčinách by byla chyba. Na tomto názoru se experti usnesli na Druhém evropském kongresu biologie ochrany přírody. Těžká technika a motorové pily by podle nich zničily místní ekosystémy. "Těžba v nejcennějších částech Šumavy by představovala významnou ztrátu biodiverzity ve středoevropském kontextu," řekl Petr Zasadil z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. Jedná se o nesčetné druhy bakterií, hub, bylin i brouků. Ztráta těchto druhů má podle expertů nedozírné následky na celý ekosystém.
Kůrovcová kalamita napáchala na Šumavě škodu 32 miliard korun. S tímto tvrzením - ještě zaštítěným znaleckými posudky - přišel při návštěvě postižených lokalit v okolí Plešného jezera bývalý premiér Miloš Zeman. Podle vedení parku je však podobný odhad nesmyslný. "Jestliže nějaký odborný experiment evidentně nevychází a působí škody a ty škody jsou dnes oficiálním znaleckým posudkem odhadnuty na 32 miliard korun, tak je určitá zaťatost těchto vědců téměř neospravedlnitelná," uvedl Zeman. Podotkl, že Jihočeský a Plzeňský kraj, na jejichž území Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava leží, by měly mít právo ovlivňovat tamní dění. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) tento týden odložil zvažované vyhlášení stavu nebezpečí, o situaci ho bude informovat speciální expertní skupina. Zemanem vyčíslená škoda je podle ředitele správy šumavského parku Františka Krejčího nesmysl a také podle něj neplatí, že by vedení parku proti škůdci nebojovalo. "Na dvaceti procentech národního parku se nezasahuje proti kůrovci, na zbytku se zasahuje," vysvětlil Krejčí. Dodal, že nyní se v parku těží rychleji než po ničivém orkánu Kyrill a kůrovec je díky chladnému počasí na ústupu. Podle ekologů je dobře, že Miloš Zeman viděl skutečný stav na Šumavě. "Kůrovec samozřejmě není nebezpečí pro les, otázka přemnožení kůrovce je problémem člověka, který si odvykl dívat se na suché stromy, protože v hospodářských lesích suché stromy nenajdeme," podotkl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Vysvětlil, že v přírodě jde o přirozený koloběh a pod mrtvými stromy vzniká nový les. Škoda 32 miliard korun je podle Bláhy naprosto nereálná. "Viděl jsem některé expertní posudky, které přirovnají stromy uschlé kůrovcem ke zkáze lesa, v podstatě vyasfaltované ploše, a pak to spočtou jako ekonomickou újmu, což je naprostý nesmysl," uvedl Bláha. Podle Jaroslava Vrby z přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity je současný boj proti kůrovci nafouknutou mediální bublinou a nic mimořádného se v parku neděje. "Nikdo z nás nepodporuje bezzásahovost v celém parku. Nám se jedná o nějakých 13 procent území parku," poznamenal Vrba. S ním nesouhlasí soudní znalec Ivo Vicena. "Šumava skutečně není v pořádku, došlo tady k velké katastrofě. A co tady předvádí ministerstvo životního prostředí, je kamufláž. Lesy umírají ve velkém rozsahu, nový les tam vzniknout nemůže," uvedl Vicena.
Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.
Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou
IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800