Nepleťte si Šumavu se Stromovkou, říkají experti z Karlovy univerzity

01.08.2011

Nepleťte si Šumavu se Stromovkou, říkají experti z Karlovy univerzity

parlamentnilisty.cz

01.08.2011

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/204222.aspx

Přírodovědci z Univerzity Karlovy Pavel Kindlmann a Jan Frouz podporují kácení stromů na okrajích Šumavy. Jádro lesa si prý bez zásahu člověka poradí. Především by se ale diskuze měla podle nich vrátit k racionalitě.

Odborníci by rádi viděli debatu o tom, kde se kácet musí a kde ne, nikoli jestli vůbec. "Tragikomičnost celé věci spočívá v tom, že se přesouvá do roviny emocionální. Vytrácí se racionální jádro, kam až by měl sahat kulturní les a kde by měla začít bezzásahovou zóna, která by měla chránit přírodu co nejbližší té původní," řekl na setkání, které organizovalo hnutí Duha a Zelený kruh, Jan Frouz, ředitel Ústavu pro životní prostředí na Univerzitě Karlově.

Kůrovcová kalamita je podle něj přirozený jev, přesto ale musí vedení Národního parku zabránit jejímu šíření. Tím, že pokácí okrajové části parku a místo nich vysadí pestřejší les než jen smrky.

Profesor ekologie Pavel Kidlmann upozornil, že umělé vytváření národních parků by rozhodně nemělo být cílem. ?Takový park by se pak spíše podobal Stromovce a měl jen minimální ochranářskou hodnotu," řekl. Na Šumavě nyní blokuje kácení stromů asi šedesát aktivistů.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering