Kůrovec zase hýbe Šumavou

03.11.2010

Název: Kůrovec zase hýbe Šumavou Zdroj: Lidové noviny Datum: 03.11.2010 Mutace-Příloha: Celostátní Autor: MAREK KERLES Odkaz: http://www.lidovky.cz/ Kůrovec zase hýbe Šumavou

Senátor Jirsa po rezignaci šéfa parku: Ničivému broukovi je nutné vyhlásit totální válku

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nové vedení šumavského národního parku musí vyhlásit totální válku kůrovci a ze zelené Šumavy zachránit, co se dá. S takovýmto požadavkem přicházejí politici den poté, co na funkci rezignoval ředitel správy Národní parku Šumava František Krejčí. Jirsa: Musíme znát pravdu Podle jihočeského senátora a šéfa sdružení Zachraňme Šumavu Tomáše Jirsy by měl park nyní přizvat do vlastního kalamitního štábu, který řeší problémy s kůrovcem, i experty delegované hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje. A to kvůli tomu, aby se veřejnost i vlastníci okolních soukromých i státních lesů konečně dozvěděli pravdu o skutečném stavu kůrovcové kalamity na Šumavě. "Doufám, že skončila doba, kdy byla veřejnost vedením NPŠ záměrně mylně informována o tom, že kůrovec je stabilizován nebo že kalamitu zastaví zázračné vědecké objevy," řekl LN Jirsa. Experti takzvané hejtmanské komise podle něj například došli k závěru, že rozšíření kůrovce v parku je mnohem významnější, než park oficiálně uvádí, a navíc už lýkožrout skutečně začíná ohrožovat i sousední hospodářské lesy. "Dostal jsem dopisy od ministra zemědělství i obrany, v nichž oba potvrzují, ač to vedení správy popíralo, že kůrovec přelétává a působí ve vojenských i státních lesích škody," tvrdí Jirsa. Práce kalamitního štábu zřízeného parkem by se tedy měli podle něj účastnit i experti, nominovaní kraji. "Vlastníci okolních lesů musejí konečně dostat pravdivé informace o tom, co se v parku děje," dodává. Nálet kůrovce z parku do hospodářských porostů potvrzují i další. "Brouka se nám tam daří držet pod kontrolou, ovšem za cenu vynucených těžeb, a tedy škod," popsal LN Ladislav Půlpán, šéf odboru lesního hospodářství Lesů ČR. Exředitel Krejčí však tvrdí, že bezzásahové zóny, kde se příroda ponechává svému osudu, jsou od hospodářských lesů tak vzdálené, že nemohou jejich stav nijak zásadně ovlivnit. "Vlastníci sousedních porostů od nás dostávali vždy pravdivé a přesné informace," brání se Krejčí. Nový ředitel do konce roku Návrh senátora Jirsy na začlenění "krajských expertů" přímo do práce kalamitní komise zřízené parkem považuje za nesmysl. "S expertní skupinou jsme několikrát jednali, bylo by to zcela zbytečné opatření," uvedl Krejčí. Senátor Jirsa jako vystudovaný elektroinženýr prý situaci v šumavských lesích nerozumí. A snaží se jen interpretovat názory lidí, kteří jsou odpůrci současné koncepce ochrany přírody na Šumavě. Krejčí v pondělí rezignoval na funkci ředitele správy parku. Oficiálně kvůli tomu, že necítil podporu ze strany nového ministra životního prostředí za ODS Pavla Drobila. Nový ředitel má být vybrán do konce roku, park dočasně vede ekonomická náměstkyně.


ZMĚNY KONCEPCE V BOJI PROTI KŮROVCI

  • Šumavský park má v současnosti tři zóny dělené dle formy ochrany přírody a hospodaření.
  • Nejpřísnější režim platí v první bezzásahové zóně, lesníci v ní nehospodaří a napadené stromy po vichřici nebo kůrovci nechávají ležet. * Zóna má dle vládního nařízení tvořit 13 procent plochy. Za exministra Martina Bursíka se ale po orkánu Kyrill v lednu 2007 rozšířila zhruba až na 30 procent.
  • Ministr Drobil chce vrátit park do stavu před Bursíkem a podle svých slov přesněji vymezit, co se v zónách může a nemůže.
  • Plzeňský kraj už jednou navrhoval, aby se ve většině lesů (81 procent plochy parku) zasahovalo proti kůrovci a po kalamitách.

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering