% šumavského parku bude prales

30.09.2010

Název: 10 % šumavského parku bude prales Zdroj: ČT 1 Datum: 30.09.2010 Relace: Události v regionech - Praha Autor: Petr Šuleř Moderátor: Jitka Sluková 10 % šumavského parku bude prales

Moderátor: Mapa Šumavy se mění. Pralesy mají pokrývat 10 % Národního parku a mozaika 135 malých zón se spojí do 9-ti až 12-ti velkých celků. To jsou klíčové části plánu, který politikům představuje vedení parku. O zásazích proti kůrovci se ale zatím hádají.

Autor: Desítky tisíc hektarů lesa. Obce, aktivisté, kraje, vláda, turistika, kůrovec. Plán, který má rozetnout složité klubko zájmů a sporů vytvořili úředníci ve třech týdnech. Stačila jediná ministerská věta.

Pavel Drobil /ODS/, ministr životního prostředí: Je evidentní, že se tady musí něco stát.

Autor: Nyní už je třeba jasné, jak velkou plochu Šumavy bude zabírat prales, kterého se nesmí dotknout lidská ruka.

František Krejčí, ředitel, Správa NP Šumava: Ta striktní bezzásahovost je asi v rozsahu deseti, dvanácti procent celkové výměry Národního parku.

Jiří Zimola /ČSSD/, hejtman Jihočeského kraje: S tím myslím, že nemáme problém.

Autor: 10 % striktně bezzásahových území z celkové rozlohy parku se zdá jako významný ústupek. Z pohledu starostů je ale klíčová plocha, na které se nezasahuje proti kůrovci. A tady už problém je. Ta se totiž zatím zásadně nezmenšila. Roztříštěné první zóny se mají podle ministerského pokynu spojit do velkých celků. Zabírat budou asi třetinu parku. V nich bude podle představ jeho vedení možné třeba vysazovat nové stromy, ale ne kácet ty napadené.

Jiří Zimola /ČSSD/, hejtman Jihočeského kraje: To je prostě realita, ale nejsme ochotni se s ní smířit.

Autor: Důvod je jednoduchý. Zóny bez kácení politici považují za doslova inkubátor pro kůrovce.

František Krejčí, ředitel, Správa NP Šumava: Myslím si, že to bude další bod intenzivních jednání se zástupci regionů.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha: V žádném případě by se nemělo zmenšovat území ponechané přírodě. Připustit v tomto území zásahy proti kůrovci by byl doslova masakr lesa.

Autor: Naopak se scelením prvních zón aktivisté stejně jako politici žádný problém nemají.

Moderátor: A ze Šumavy se do českobudějovického studia České televize vrátil autor předchozí reportáže Petr Šuleř. Petře, zdravíme tě živě. Slyšeli jsme, jak se k navrhovaným změnám staví hejtmani Jihočeského kraje. Co ale starostové, kteří patří mezi nejostřejší kritiky současného vedení parku?

Autor: K návrhům mají velmi podobný postoj jako krajští politici. Tedy velmi ve zkratce. Sloučení prvních zón rozhodně určitě ano. To považují dokonce za velmi důležité. Ty roztroušené ostrůvky totiž představují podle nich jeden ze základů současné kůrovcové kalamity. Jednoduše, pokud se nechá uprostřed lesa několik hektarů, kde se může kůrovec líhnout, tak se s ním bojuje opravdu těžko. 10 % striktně bezzásahových míst tedy tam, kde se nesmí nic kácet, ale ani nic vysazovat, revitalizovat apod., tady jsou trochu opatrnější, ale patrně přístupní ke kompromisu. No a konečně 24 % území, tedy asi 30 % lesů bez zásahů proti kůrovci to velmi, velmi ostře odmítají.

Moderátor: Petře, jednání tedy začínají. Dá se odhadnout, kdy skončí?

Autor: Konkrétní datum neznáme, ale patrně nebudou příliš dlouhá. Velmi pravděpodobně se dozvíme první výsledky během 14-ti dnů.

Moderátor: Petr Šuleř. Dobrý podvečer do Českých Budějovic.

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering