Šumava: problém kolem řeky

15.01.2010

Název zdroje: Mladá fronta Dnes Datum vydání: 15.01.2010 Nadpis: Šumava: problém kolem řeky Strana: 5 Pořadí: 1 Mutace: Kraj Karlovarský Rubrika: OKOLNÍ REGIONY Autor: VÁCLAV JANOUŠ Ročník: 20 Číslo: 12 Náklad: 256941 Odkaz: http://www.idnes.cz/ Oblast: Celostátní deníky

Park potřebuje posudek pro Evropskou komisi o ochraně přírody při splouvání Teplé Vltavy

Šumava - Hlavním důvodem, proč by nemusel být schválen nový návštěvní řád Národního parku Šumava a turisté by v něm měli omezen pohyb, je chybějící posudek Natura 2000 ohledně Teplé Vltavy. Evropská komise ho nyní po správě parku požaduje. "Ale jde pouze o posudek na splouvání mezi Soumarským mostem a Pěknou, nikoliv na veškeré toky v parku," řekl ředitel šumavského parku František Krejčí. Jenže bez tohoto nejvýznamnějšího a nejnavštěvovanějšího úseku splouvání nemá smysl. A navíc: starostové nechtějí návštěvní řád schvalovat právě bez otázky splouvání. "Není možné z návštěvního řádu vyzobávat jednotlivé body," řekl například starosta Modravy Antonín Schubert. Kvůli vodákům pak můžou mít nepříjemnosti i cyklisté. Právě jejich pohyb v šumavských lesích a po cyklostezkách také řád parku řeší. Kdyby nebyl od května nový dokument podepsán, nemohli by ani cyklisté stezky využívat. Naopak pokud by "nepřekážel" posudek Natura 2000, schválení nového řádu by zřejmě šlo hladce. A to i přesto, že ten současný platí pouze do konce dubna a nelíbí se Evropské komisi, která na základě stížnosti Okrašlovacího spolku Zdíkovska žádá důkladné znovuprojednání dokumentu. "Dosud platný řád je kompromisem a podle mě nic nebrání tomu, aby byl ve stejném znění schválen i nyní," míní starosta Schubert. S tím souhlasí ředitel Krejčí i třeba starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Obce nyní věří, že naleznou možnost posudek Natura 2000 vůbec nevypracovávat. Domnívají se, že české zákony tuto povinnost neukládají. Otázkou zůstává, zda by pak nehrozila parku pokuta od Evropské komise, která ho naopak požaduje. Šumavští starostové jsou zároveň zmateni tím, co se vlastně ekologům nelíbilo. Stížnost k Evropské komisi podali aktivisté v roce 2007, tedy v době, kdy na řece ještě neplatily limity pro vodáky. Dosavadní návštěvní řád naopak umožňuje splouvání jen stovce lodí denně při minimální výšce hladiny 51 centimetrů. "Na této úpravě jsme se shodli a jsme ochotni ji i nadále akceptovat, protože loňský rok byl abnormálně bohatý na srážky, a nedalo se tedy věrně zjistit, zda taková regulace na řece stačí," komentoval starosta Horní Plané a předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka. .


  • Spor na Šumavě Evropská komise chce po národním parku posudek na ochranu přírody Natura 2000. Až pak může správa spolu s obcemi schválit návštěvní řád nutný pro pohyb cyklistů a vodáků v parku. Jenže na vypracování posudku je málo času a tak v krajním případě hrozí, že turisté budou mít vstup do parku zakázán.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering