Vize prý nic nezaručuje

14.01.2010

Název zdroje: Haló noviny Datum vydání: 14.01.2010 Nadpis: Vize prý nic nezaručuje Strana: 11 Rubrika: Z DOMOVA Autor: (mik) Ročník: 20 Číslo: 11 Odkaz: http://www.halonoviny.cz/ Oblast: Celostátní deníky

CESKÉ BUDEJOVICE - Kritikové Národního parku Šumava radí obcím, aby nepodepisovaly s ministerstvem životního prostredí, potažmo správou parku, dohodu o rozvoji regionu Vize Šumava 2020.

Dokument by měl uzavřít spory o s p r áv u chráněného území a eventuální rozšiřování bezzásahových zón, jež vyvolalo přemnožení kůrovce. Představitelé státní správy a samosprávy se shodli, že dohoda by mohla být podepsána ještě tento měsíc. Jihočeský kraj by takto koncipovanou dohodu nemohl signovat. Na radě jsme konstatovali, že tato vize, jak ji představil i představitelé ministerstva, je značně nedopracovaná, a že se obáváme, že v případě podpisu nezaručuje obcím a regionu vůbec nic, řekl včera novinářům jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) s tím, že vize je v zásadě nepodepsatelná. Podle hejtmana jsou v ní jen neurčité sliby a předsevzetí, které nebude možné realizovat. Před podpisem dohody varoval obce jeden z největších kritiků parku Radomír Mrkva z ústavu ochrany lesů Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Ten je názoru, že obce by svým podpisem souhlasily se současným managementem (správou) bezzásahových zón. V podstatě by se podepsaly pod výsledky managementu, které nyní na Šumavě vidíme, to znamená v podobě tisíců hektarů mrtvého lesa a holin, řekl Mrkva ČTK. Podepsaly by se podle něj pod představu o rozloze bezzásahového pásma. Mrkva mj. v dopise obce varuje, že dvousetmetrová ochranná pásma za hranicí bezzásahových zón jsou nedostačující. Kůrovci dvousetmetrový úsek hravě překonají, často jsou větrem zanášeni do podstatně větších vzdáleností, řádově v kilometrech, uvedl.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering