Neřešte pouze kůrovce, žádá starosta Modravy

15.10.2009

Název zdroje: Mladá fronta Dnes Datum vydání: 15.10.2009 Nadpis: Neřešte pouze kůrovce, žádá starosta Modravy Strana: 3 Pořadí: 2 Mutace: Jižní Čechy Rubrika: Jižní Čechy Autor: (vj) Ročník: 20 Číslo: 241 Náklad: 256941 Odkaz: http://www.idnes.cz/ Oblast: Celostátní deníky

Modrava - Starosta Modravy Antonín Schubert už roky volá po řešení problému Šumavy. Kromě problému s kůrovcem trápí obce i další potíže: Šumava se vylidňuje a lidé těžko shání jinou práci než v lese. Se zřízením meziparlamentní česko-rakouské komise proto Schubert souhlasí. "Musí ale řešit i rozvoj šumavských obcí, a ne jen kůrovcovou kalamitu a zda kácet, či nekácet v lesích," říká starosta.

  • Bude meziparlamentní komise pro národní park přínosem?

Cokoliv pomůže dlouhodobému neřešení situace na Šumavě, vítám. Stále slyšíme jen sliby, ale je potřeba pomoci rozvoji obcí. Dnes všichni říkají, že se musí něco dělat, že zde máme na stole problém, ale ve skutečnosti nikdo nic nedělá.

  • Nebojíte se ale podobně jako ekologičtí aktivisté, že o národním parku budou rozhodovat politici namísto vědců a odborníků?

Nebojím. Kdo rozhodl o vzniku šumavského parku?

  • Samozřejmě politici, protože vznikl nařízením vlády v roce 1991...

Tak vidíte. Politici schválili vznik šumavského parku a jedině oni rozhodují o zákonech, které my dodržujeme a jimiž se řídíme. O Šumavě tak politici už rozhodli a vždy budou rozhodovat, takže obavy jako ekologičtí aktivisté nemám.

  • Mělo by podle vás problémy Šumavy řešit pouze ministerstvo životního prostředí, nebo je to věc i jiných úřadů?

Šumava není jen záležitostí ministerstva životního prostředí, ale i třeba ministerstva pro místní rozvoj či ministerstva sociálních věcí. Ale tyto resorty vůbec situaci neřeší a jen říkají, že je to problém ministerstva životního prostředí. To je samozřejmě chyba. Právě další rozvoj šumavských obcí je jedním z hlavních problémů parku.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering