Kvůli kůrovci hrozí na Šumavě stav nebezpečí

23.08.2009

Název zdroje: Novinky.cz - domácí Datum vydání: 23.08.2009 Nadpis: Kvůli kůrovci hrozí na Šumavě stav nebezpečí Oblast: WWW - Ekonomické zprávy

Odkaz na plný text článku: http://www.novinky.cz/domaci/177081-kvuli-kurovci-hrozi-na-sumave-stav-nebezpeci.html

Hejtman v Jihočeském kraji Jiří Zimola (ČSSD) je kvůli masivnímu přemnožení kůrovce připraven vyhlásit v jihočeské části Šumavy stav nebezpečí. Učiní tak, pokud se ministerstvo životního prostředí a Správa národního parku Šumava budou zdráhat ustanovit krizovou pracovní skupinu. Ta by měla problém s lýkožroutem vyřešit. Na popud hejtmana by se tak mohly zažít napadené stromy kácet i v zakázaných zónách.

"Stav nebezpečí v podstatě znamená, že jako při jakékoliv živelné katastrofě, jako například při povodních, mohu vydávat nařízení, která budou řešit kůrovcovou pandemii. Tedy i provádění těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů," vysvětlil pro Právo Zimola, jaký konkrétní dopad by mělo vyhlášení stavu nebezpečí na Šumavu. To v praxi znamená, že těžit by se začalo i v tzv. bezzásahových zónách, kde kácení není povolené. Důvodem pro tento razantní a v České republice zcela výjimečný krok je podle hejtmana závěr dvanáctičlenné nezávislé expertní skupiny, která v červenci provedla na Šumavě za účasti pracovníků správy šumavského parku několikadenní terénní průzkum. Podle ní je masivní šíření kůrovce způsobeno zejména rozšířením bezzásahových území po větrné kalamitě způsobené orkánem Kyrill z ledna 2007 a nedostatečným bojem s lýkožroutem. "Stávající systém péče prosazovaný vedením parku a podporovaný ministerstvem životního prostředí vede k fatální devastaci Šumavy a následky jsou nedozírné. Opatření v bezzásahových zónách jsou nedostatečná a neúčinná," představil závěry skupiny její člen Josef Vovesný. Podle expertů je šíření kůrovce srovnatelné s pandemií Kritika se týká hlavně území na rozloze asi 420 hektarů s asi 147 kubíky dřeva. Expertní skupina přirovnala šíření kůrovce za pandemii a nastínila také katastrofický scénář - do pěti let bude zde Šumava zcela bez zelených stromů. "Budu velmi rád, když nebudu muset vyhlásit stav nebezpečí a věřím, že se dohodneme s ministerstvem životního prostředí na ustanovení krizové skupiny a vznikne krizový plán péče. Nejsem ale připraven býti tím, za jehož hejtmanství došlo k zhnědnutí Šumavy," řekl ještě Zimola Právu. O možném vyhlášení stavu nebezpečí jako krok v boji s kůrovcem bude jednat i Plzeňský kraj, na jehož území se Šumava též nachází. Kůrovcová kalamita se podle ministra životního prostředí Ladislava Mika na Šumavě rozvíjí zcela podle předpokladů a šumavský park ji intenzivně asanuje. Podpořil tak kroky, které vedení parku činí. Případné vyhlášení stavu nebezpečí označil za politické tvrzení, které ho má přitlačit k tomu, aby byl vstřícný k návrhu zřídit krizovou skupinu.

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering