Anketa: Měly by se na Šumavě kácet stromy napadené kůrovcem?

24.06.2009

Název zdroje: Týdeník Klatovska Datum vydání: 24.06.2009 Nadpis: Anketa: Měly by se na Šumavě kácet stromy napadené kůrovcem? Strana: 1 Rubrika: Titulní strana Autor: Hana Sádlíková

Zdeněk Bešta, 30 let, Švihov

Šumava je uměle vysazená a měla by se opatrovat. Takže by se mělo určitě porážet, ale už se mělo začít dávno předtím. Na Šumavě jsem dokonce jednu dobu pracoval. Je to monotonní les, je tam jenom smrk, takže je pochopitelné, že když se to nechalo takhle rozjet, tak se to bude špatně brzdit. Určitě se tam mělo zasáhnout dřív a plynule. Jestliže se tam měla zachovat nějaká lesní kultura, tak plynule dosazovat stromy a napadené vytahovat ven a likvidovat. Ne je tam nechávat.

Naděžda Kadlecová, 27 let, Klatovy

Já si myslím, že určitě existují nějaké postřiky, kterými by se to dalo nějakým způsobem zachránit. Maminka dělala v lese a vím, že proti kůrovci bojovali různými postřiky. A pokud to nejde, pokud to postřiky nezvládnou, tak si myslím, že je lepší to vykácet a zasadit tam nové stromy. Je to určitě lepší, než když tam pak někdo projíždí a vidí ty suché stromy. To rve srdce, že by člověk brečel. Prostě vykácet a vysázet tam místo toho nové.

Josef Beran, 38 let, Mochtín

Kácet. Dokud se brouk nerozšíří do všech stromů, i do těch zdravých. Já myslím, že udělali dobře, že vyzkoušeli to na té přírodě, ale když viděli, že si příroda sama nepomůže, tak už se mělo kácet, než se to rozšířilo do všech lesů. Na Šumavě jsem se byl podívat před měsícem, na Železné Rudě, a viděl, jaký je stav. Vypadá to sice ošklivě, ale co se dá dělat? Než abychom si Šumavu zničili úplně, než aby kůrovec zamořil všechny lesy, tak se to musí řešit takovýmhle způsobem.

Anna Márová, 29 let, Klatovy

Já jsem pro kácení, protože Šumava už není taková, jako bývala dřív. Je uměle vysazená, a pokud se tam kůrovec nechá, tak se rozlítne a zničí všechno okolo. Museli by se tam vysazovat jiné stromy, než jsou smrky, aby to mělo nějakou šanci. Ohnisko je už dnes dost rozšířené. Nejlépe o tom vypovídá letecký průzkum nahoře, protože tam je to už úplně holé. V místech, kde je kůrovec a nechá se to, tak to úplně lehne popelem a nezbyde tam nic.

Jaromír Mára, pracovník MěÚ Klatovy, odbor životního prostředí

Já si myslím, že kácet od samého počátku, že čím dřív se kácí, tím míň se musí kácet. Já v tom trochu dělám. Měl jsem možnost účastnit se několika letů nad Šumavou, zejména nad územím národního parku, takže vím, jaká je situace. Je to v některých záležitostech spíše politická věc, ale pokud přihlédnu k stavu Šumavy, a já jsem za zelenou Šumavu, tak už se zanedbalo hodně, ale stále ještě je o co bojovat.

Helena Jelínková, 80 let, Klatovy

Nekácet, ale nějak proti tomu kůrovci bojovat. Něco proti tomu dělat, aby se už nerozmáhal. Příroda si sama nepomůže. Myslím, že dnes existují postřiky a že by se mělo lesům pomoci. Jinak když se nezasáhne, kůrovec zničí všechny lesy na Šumavě. Naposledy jsem byla na Šumavě s klatovským klubem seniorů, a teď už tam nepojedu. Věříte, že ty nemocné stromy už ani nechci vidět? Jen by mě bolelo srdce, prý to vypadá strašně!

 

 

 

 

 

 

 

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering