Návrh kraje naráží na odpor

05.09.2008

Mladá fronta Dnes Datum vydání: 05.09.2008 Nadpis: Návrh kraje naráží na odpor Autor: JITKA ŠRÁMKOVÁ

HRA O ŠUMAVU Krajští zastupitelé chtějí, aby o národním parku rozhodoval místo ředitele kolektivní orgán, jehož členy by nominovala vláda, parlament a na základně návrhu obcí také Plzeňský a Jihočeský kraj. Návrh však nenadchl ani ty, kdo na Šumavě volají po změnách.

Plzeň - Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s návrhem zákona o Národním parku Šumava, který v úterý schválilo zastupitelstvo Plzeňského kraje. Za svůj jej nevzaly ani obce ležící v chráněné oblasti. Sociální demokraté připravují vlastní návrh zákona. Ten se od záměru, který schválilo zastupitelstvo kraje ovládané ODS liší tím, že bude společný pro všechny čtyři národní parky v zemi.

21 vládců parku Návrh krajských zastupitelů je postaven na tom, že hlavní pravomoci by v národním parku patřily jednadvacetičlennému volenému výboru. Ten by mimo jiné schvaloval rozpočet, odvolával a jmenoval ředitele, stanovoval zóny ochrany přírody, plán péče a hospodaření v lesích. "Rozhodování o konkrétních způsobech managementu v národním parku je vysoce odborná záležitost. Je velmi nezodpovědné navrhovat, aby se řízení svěřilo do rukou kolektivního orgánu, u kterého vůbec není jasné, komu a jak se bude zodpovídat," prohlašuje ministr životního prostřední Martin Bursík. Bursík: Jako návrh komunistů Podle Bursíka záměr zastupitelů téměř kopíruje nedávný návrh komunistických poslanců, který zamítla jak vláda, tak sněmovna. Bursík v tiskové zprávě uvedl, že vládě navrhne, aby záměr nepodpořila. Navíc podle něj hrozí, že členy výboru se stanou politici, nikoliv odborníci. Za jednotný zákon pro všechny čtyři parky se přimlouvá starosta šumavské Modravy Antonín Schubert. Podle jeho názoru verze kraje neřeší to, po čem obce dlouho volají - tedy dlouhodobou koncepci parku, na které by se mohly obce podílet. "Rada parku, ve které máme zastoupení, nemá ani poradní hlas," zdůrazňuje předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles. Ředitel parku František Krejčí si myslí, že návrh je dílem předvolebního boje. Krajští zastupitelé chtějí, aby členy zmíněného výboru nominovala vláda, parlament a na základně návrhu obcí ležících na území parku také Plzeňský a Jihočeský kraj. Plzeňský kraj se netají tím, že zákon má za cíl mimo jiné omezit moc ministerstva životního prostředí nad parkem. Hejtman Petr Zimmermann z ODS a řada zastupitelů považuje za zdroj problémů právě to, že je řízen jedním člověkem - ředitelem, kterého jmenuje opět jen jeden člověk -ministr životního prostředí. Hejtman Zimmermann argumentuje tím, že za osm let snažení se vedení kraje nepodařilo dospět se správou parku k dohodě například ohledně otevření historického pěšího přechodu Modrý sloup pro turisty. Odmítají uschlou Šumavu Představitelům kraje se nelíbí ani devastace šumavské přírody kůrovcem, proti kterému se v nejcennějších zónách nesmí zasahovat. Navrhovaný výbor by měl pravomoc takové tabu prolomit. Martin Bursík tvrdí, že je nepřijatelné, aby ministerstvo, jemuž by měla být podřízena správa parku, nemohlo ovlivnit, kdo bude ředitelem parku. Odmítl rovněž, aby výbor schvaloval rozpočet parku, neboť je to kapitola státního rozpočtu. "O státním rozpočtu nemůže rozhodovat žádný podobný výbor nějakým hlasováním," říká Bursík. Ministr také kritizuje, že návrh neprošel žádným veřejným projednáním s vlastníky pozemků či s obcemi.

Proti tomu, aby park vedl zmíněný kolektivní orgán, není v zásadě Svaz obcí Národního parku Šumava. Nicméně přijetí takového zákona v tuto chvíli rozhodně nedoporučuje. "V současné době křehké koaliční shody se obávám toho, že s různými ústupky by se do zákona dostala i taková ustanovení, která nastolí mnohem horší stav věcí než je teď," prohlašuje František Nykles.

Proti záměru krajského zastupitelstva se postavili také zástupci Hnutí Duha.

Zpět na přehled zpráv ← následující   |   předcházející →

Zachraňme Šumavu občanské sdružení, o.s.

Karla Čapka 1166, 373 41 Hluboká nad Vltavou

IČO: 26568535, DIČ: CZ26568535
číslo účtu: 2073904309/0800

info@zachranmesumavu.cz http://www.zachranmesumavu.cz

Tytp www stránky vytvořilo web studio EDGERING v roce 2014 | x4u CMS Toplist Edgering